окМы делаем страхование понятным!

Пряме врегулювання по Автоцивілці: як реально працює система

Більшість автовласників, що є споживачами страхових послуг знають, що в Україні запущена процедура прямого врегулювання збитків.

А от як працює дана процедура для багатьох залишається не зрозумілим. Далі поговоримо про механізм дії та особливості її застосування.

Що таке пряме врегулювання?

Перш за все, пряме врегулювання – це нестандартний спосіб врегулювання страхової події по полісу Автоцивілки (ОСАГО). Цей спосіб передбачає можливість звернення постраждалої особи за виплатою до страховика, з яким укладено поліс ОСАГО, а не до страховика водія, який скоїв ДТП.

Приклад 1.

Водій з полісом Автоцивілки, страховик якого входить до системи прямого врегулювання потрапив в ДТП. ДТП сталася з вини іншого водія. У винного водія також наявний поліс Автоцивілки з прямим врегулюванням.

Оскільки в ДТП постраждало лише 2 авто та попередній збиток становить близько  13 000 грн., учасники події склали електронний Європротокол. Водій постраждалого авто звернувся до свого страховика, заявив про подію та повідомив про свій намір отримати виплату в нього.

І його не цікавило, що страхова компанія винуватця не має представництва в його місті. Надавши необхідний пакет документів та виконавши певні процедурні моменти, потерпілий отримав страхову виплату. 

Висновок, постраждалий звертався до страхової компанії з якою співпрацює. Отримав виплату вчасно та в повному обсязі. Не витрачав зайвих зусиль на пошук невідомого страховика.

Приклад 2.

Водій з полісом Автоцивілки, страховик якого входить до системи прямого врегулювання потрапив в ДТП. ДТП сталася з вини іншого водія. Страховик водія винного в ДТП не приєднався до процедури прямого врегулювання.

Після оформлення ДТП потерпілий звертається до страхової компанії винного в ДТП водія, офісу якої не має  в населеному пункті де відбулося ДТП. Подача документів відбувається через аварійного комісара, з яким співпрацює  страхова компанія. Огляд ТЗ зроблено вчасно, за калькуляцією СТО ремонт авто обійдеться в 8 000 грн.

Отримати інформацію про стан розгляду справи неможливо. За телефонами, зазначеними на сайті страховика, відповідає робот, що справа розглядається.

Через 3 місяці постраждалий отримує виплату в розмірі 800 грн. Для отримання роз’яснень щодо розміру виплати замовлено юридичну консультацію та надано письмовий запит страховику. У відповідь постраждалий отримав лист, що з розрахунком розміру страхового відшкодування він може ознайомитися в головному офісі страховика в м.Київ. 

Висновок, строки виплати страховиком затягнуті, розмір виплати не обгрунтований. Втрачено час та кошти.

В чому полягає мета процедури прямого врегулювання?

Пряме врегулювання на ринку ОСАГО впроваджено з метою захисту інтересів споживачів Автоцивілки, які вдумливо підходять до питання вибору страховика при придбанні страхової послуги.

Пряме врегулювання дозволяє споживачеві в разі настання події звернутися до свого страховика по полісу ОСАГО та з ним пройти весь шлях врегулювання. Тобто отримання виплат потерпілими повинно стати більш комфортним без зайвих витрат часу та нервів на пошук представництв невідомих страхових компаній, без хвилювань стосовно необ’єктивної оцінки завданої шкоди чи заниження страхової виплати, а іноді і безпідставного затягування виплат.

До речі, згідно даних МТСБУ середній строк виплати за пошкоджене майно по процедурі прямого  врегулювання становить 35 днів, тоді як за стандартною процедурою врегулювання  - 70 днів.

Особливості прямого врегулювання

Пряме врегулювання працює за наступних умов:

1. Сталося контактне ДТП (зіткнення) за участю 2 транспортних засобів 

2. Обидва учасника ДТП мають діючі поліси Автоцивілки, а страховики і винуватця, і потерпілого є  учасниками угоди про пряме врегулювання.

Важливо! Якщо один із страховиків не приєднався до системи прямого врегулювання,  за виплатою треба звертатися до страхової компанії винуватця.

3. ДТП сталося з вини одного з водіїв ТЗ (відсутня часткова відповідальність обох водіїв)

4. ДТП може бути оформлено як з викликом поліції, так і за допомогою Європротоколу, в тому числі і електронного.

5. Потерпілий сам визначає до якого зі страховиків він буде звертатися за відшкодуванням.

Важливо! При первинному зверненні за виплатою до свого страховика, потерпілий має право змінити свій вибір та звернутися за виплатою до страховика винуватця.  В протилежному випадку, якщо потерпілий спочатку звернувся за виплатою до страховика винуватця він не має права скористатися процедурою прямого врегулювання. 

6. До свого страховика за полісом ОСАГО потерпілий може звернутися за виплатою відшкодування за пошкоджений автомобіль.

7. У разі, якщо в результаті ДТП заподіяно шкоду не тільки автомобілю, а й життю чи здоров’ю третіх осіб, то за виплатою по життю та здоров’ю потерпілий має звернутися до страховика винуватця. 

Важливо!  У разі звернення до різних  страховиків за виплатами кожному страховику необхідно надати  окремий пакет документів по події.

8. При розрахунку суми виплати по події буде застосований розмір франшизи згідно полісу постраждалого.

Переваги прямого врегулювання 

Для споживачів – можливість отримати страхову виплату у свого страховика без зайвих клопот та додаткових витрат.

Для страховиків – утримання клієнтів завдяки розширенню сервісів.

Де дізнатися, хто з страховиків приєднався до системи прямого врегулювання?

Пряме врегулювання запроваджено в Україні  наприкінці 2016 року шляхом добровільного приєднання страховиків – членів МТСБУ до угоди про пряме врегулювання. Зараз учасниками даної системи є 15 з 48 страховиків, що здійснюють ОСАГО.

Згідно статистичних даних за 2020 рік 15 компаній-учасниць угоди про пряме врегулювання укладають 27% договорів ОСАГО, та отримують 33% вимог на виплату. 

Як показує статистика, до системи прямого врегулювання на даний момент приєдналися найбільші гравці ринку ОСАГО. 

На сайті СП БРОКЕР  при оформленні полісу ОСАГО ви маєте можливість не тільки розрахувати попередню вартість страховки, а й отримати дані стосовно участі страховика в процедурі прямого врегулювання. 

Також зі списком учасників угоди можна ознайомитися на сайті МТСБУ за посиланням.


Зцією статтею також читають:

ОСАГО онлайн